Oxid uhličitý a jeho využití pro rostliny

Co je oxid uhličitý?

 

Oxid uhličitý je bezbarvý plyn bez chuti a zápahu, který se v naší atmosféře vyskytuje zcela běžně, a to v hodnotách kolem 400 ppm (part per milion).

   Potřeba CO2 je u rostlin rozdílná a také závisí na Vámi zvolené technologii pěstování.

Rostliny využívají oxid uhličitý pouze ve dne, a to přímo úměrně intenzitě osvětlení. Nemá  smysl ho přidávat v noci.

Výhodou oxidu uhličitého je i jeho efekt na rostliny, kdy  snižuje následky stresu – rostliny se dokáží rychleji „vzpamatovat“.

Pokud dopřejete svým rostlinám dostatek oxidu uhličitého, můžete zrychlit jejich růst a kvetení až o 30%.

Oxid uhličitý má přímou spojitost s rychlostí růstu Vašich rostlin. Tím, že jim přidáte do ovduší oxid uhličitý, dokážete jejich růst značně urychlit. Tento proces funguje i opačně – pokud se nepostaráte o řádnou výměnu vzduchu ve Vaší pěstební místnosti a hodnota ppm klesne pod běžně se vyskytující hodnotu 400 ppm, dokážete jejich růst i znatelně zpomalit.

Typy dávkování CO2 – neregulovatelné x regulovatelné systémy

 

Neregulovatelné systémy:

  1. Kvasnicové bomby
  2. Tablety do půdy
  3. Co2 Enhancers

Regulovatelné systémy:

  1. Bomby s regulátorem
  2. Profesionální systémy se senzorem

Neregulovatelné systémy mají výhodu pouze v tom, že jsou levné. Pokud byste chtěli dosáhnout opravdu znatelných výsledků, na neregulovatelné systémy raději zapomeňte. Pokud Vám tedy někdo bude tvrdit, že kvasnicová bomba z cukru, droždí a vody udělá zázraky, nevěřte mu. Na trhu jsou v současné době k dostání i tzv. „Co2 Enhancers“, což jsou plastové lahve s uzávěrem, skrz který oxid uhličitý proniká do vzduchu. Zde byla sice naměřená vyšší koncentrace oxidu uhličitého, ale ta je stále pro viditelný efekt nedostačující.

Profesionální systémy

Profesionální systémy pro dávkování CO2 měří obsah oxidu uhličitého v jednotkách ppm  (parts per million). To znamená, že měří počet částic CO2 v milionu částic vzduchu. Optimální podíl CO2 pro rostliny je 700-1 000 ppm, větší koncentrace jim ale nijak zvlášť neuškodí.

Čím více musíte v pěstební místnosti větrat, tím více CO2 je třeba dodávat. Samozřejmě je výhodné sladit přidávání CO2 a větrání tak, aby před a během odsávání vzduchu nebyl oxid uhličitý do pěstírny přidáván. Naopak po vypnutí odtahového ventilátoru byste měli CO2 do pěstírny opět dodat.  Pokud ovšem nechcete strávit hodiny nastavováním a slazováním výměny vzduchu a přidáváním CO2, můžete si pořídit systém, který to dokáže udělat za vás a dokáže i mnohem více.

Mezi takové zařízení patří například Total Grow Commander – přístroj, který dokáže kontrolovat a řídit veškeré procesy, které jsou spojeny s pěstováním, dávkování CO2 nevyjímaje. Stačí pořídit lahev s plynem, připojit k Total Grow Commanderu a přístroj už vše udělá za Vás.

Mimo dávkování a měření hladiny CO2, dokáže zařízení kontrolovat a řídit teplotu a vlhkost vzduchu, větrání prostoru a dokonce ovládá i zavlažovací systém.