Automatické systémy pro Vaše rostliny

Automatické systémy si v posledních letech našly oblibu i v českém prostředí a jejich vývoj jde neustále kupředu. Můžeme se tedy setkat se zařízeními, které dokáží kontrolovat a řídit teplotu, vlhkost a zavlažování i se zařízeními, které zvládají celkovou automatizaci všech procesů spojených s pěstováním.  Pokud patříte mezi ty, kteří o pořízení podobného systému uvažují, tento článek je určen přímo pro Vás.


Existují různé typy automatických systémů, rozdílné jsou především ve způsobu jejich technického provedení a ve svých funkcích. Většina z těchto přístrojů má v sobě plošný spoj, který je sice běžně využívaný k výrobě různých elektronických přístrojů, ale jeho životnost není vysoká. Hlavní problém s plošnými spoji je ten, že nejsou stavěny pro nepřetržitý provoz zařízení a často může docházet k vyhoření, což u takového produktu není zrovna výhodou.

Jedním z automatických systémů, který je vyroben právě na základě plošného spoje, je Ecotechnics. Pokud se rozhodnete pro koupi tohoto přístroje počítejte s tím, že ho budete muset každého půl roku kupovat znovu. Základní verze Ecotechnics dokáže kontrolovat teplotu a vlhkost, pokud tedy potřebujete i automatické dávkování CO2 je nutné zakoupit další přístroj. Nastavení komunikace mezi těmito dvěma přístroji je už ale náročnějšího rázu.

Oblíbenější verzí automatického systému je tzv. Growduino. Growduino už je propracovanější, nicméně jeho přesnost měření není akurátní, a to hlavně kvůli senzoru, který je součástí zařízení, a který si zároveň musíte nakalibrovat. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří si potrpí na přesnost a profesionalitu, Growduino nebude nic pro Vás. Ale dobrá zpráva, můžete sáhnout do řad profesionálních systémů.

 

Mezi profesionální systémy se řadí například Total Grow Commander – zařízení, které dokáže ovládat vše potřebné. Namísto relé je zde frekvenční měnič, který ovládá rychlost otáček. Mezi funkce TGC patří rozeznávání dne a noci, automatický systém zavlažování, kontrola a řízení vlhkosti a teploty vzduchu, dávkování CO2 i omezení otáček ventilátoru. TGC se postará i o správnou výměnu vzduchu. Vaší jedinou starostí tedy bude kontrola pH živného roztoku a to, aby čidlo bylo vždy v těsné blízkosti nad vrcholy rostlin. Senzor, který je součásti TGC, patří v současnosti mezi ty nejkvalitnější a odchylka v naměření je tedy minimální. Zařízení je vyrobeno z nejkvalitnějších komponent, a proto si můžete být jisti, že Vám bude sloužit dlouho a dobře. Další výhodou TGC je jeho snadné nastavení prostřednictvím LCD displeje a nepotřebujete složitě propojovat různé periferie. Vše je již připraveno k použití, stačí jen připojit TGC do zásuvky.

Pokud tedy uvažujete nad koupí jednoho z automatických systémů, nezapomeňte vybírat z těch nejkvalitněji vyrobených zařízení. Levné součástky v tomto případě dokáží nadělat pěknou paseku a větší investice se v tomto případě určitě vyplatí.